• OGÓLNOPOLSKI  PROGRAM ,,UCZYMY  DZIECI  PROGRAMOWAĆ” VIII EDYCJA
          • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM ,,UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ” VIII EDYCJA

            04.02.2022

            Sześciolatki z grupy ,,Motylki” z Przedszkola Samorządowego nr 3 ,,Miś Uszatek” w Słubicach wraz ze swoją wychowawczynią p. Beatą Pazda uczestniczyły w VIII edycji Ogólnopolskiego Programu ,,Uczymy Dzieci Programować”. 

            W programie tym nauka kodowania traktowana jest jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. 

            W propozycjach aktywności przygotowanych przez autorkę programu zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych.

            Można kodować na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej... można kodować wyłącznie offline lub łącząc aktywności unplugged z pracą z wykorzystaniem robotów edukacyjnych i sprzętu komputerowego.
            Zaproponowane przez organizatorów scenariusze sprawdzają się zarówno  w przypadku edukacji realizowanej stacjonarnie, jak i zdalnie.
            Z programem „Uczymy dzieci programować” nauka podstaw programowania jest dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą a dla nauczycieli, doskonałą okazją do poszerzenia kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi TiK w procesie dydaktycznym.

            • Autorką programu jest Anna Świć (Kodowanie na dywanie)
            • Orgranizatorem programu jest  Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej, wsparcia udziela marka Edu-Sense
            • Koordynatorami programu są Anna Świć, Rafał Mitkowski

            Celem jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna) oraz nauka przez zabawę.

            Cele operacyjne:

            • Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
            • Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
            • Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro
            • Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne
            • Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
            • Kształtowanie kompetencji kluczowych
            • Przygotowanie do programowania blokowego

            Korzyści dla dzieci:

            • Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
            • Kształtowanie kompetencji kluczowych
            • Przygotowanie do programowania blokowego

            Korzyści dla nauczycieli:

            • Wykorzystywanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych
            • Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych
            • Podniesienie kwalifikacji nauczycieli poprzez proponowane im warsztaty online a także udostępniane materiały metodyczne
            • Oswojenie lęków związanych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w pracy nauczyciela

            Korzyści dla rodziców:

            • Wsparcie rodziców w świadomym i odpowiedzialnym wprowadzaniu dzieci  w cyfrowy świat

            Korzyści dla placówek edukacyjnych:

            • Wzbogacenie bazy placówek o materiały dydaktyczno - metodyczne
            • Podniesienie prestiżu placówki

             

            • Przebieg programu w naszej placówce

            VIII edycja  trwała od 01.09.2021 roku do 30.12.2021 roku. Dzieci realizowały zgodnie z harmonogramem programu zaproponowane zadania (z uwzględnieniem potrzeb i możliwości swoich własnych placówki.
            Po zakończeniu VIII edycji programu nauczyciel otrzymał certyfikat, a dzieci otrzymały dyplomy. Program był realizowany w formie ścieżki podstawowej (nowe materiały udostępniane raz w tygodniu) oraz w formie ścieżki „kształtowanie kompetencji społecznych”.
            Tematyka zajęć w ścieżce podstawowej wpisywała się w program realizowany w przedszkolu. W przygotowanych na potrzeby programu scenariuszach autorka uwzględniła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2021/2022. Każde zadanie udostępnione zostanie w formie 4 scenariuszy (uczestnik wybierał jeden, który był dla najbardziej odpowiedni). Pierwszy rodzaj scenariuszy, to aktywności offline, opracowane z wykorzystaniem maty „Kodowanie na dywanie”. Te scenariusze były zrealizowane również na bazie załączonych do nich materiałów dodatkowych. Drugi typ realizowanych scenariuszy, to scenariusze uwzględniające wykorzystanie TiK. Te scenariusze idealnie sprawdziły się też w przypadku edukacji zdalnej. Większość przygotowanych do nich materiałów opierała się na aplikacji genial.ly. Trzeci i czwarty rodzaj scenariuszy, to aktywności z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.

            Udział w Ogólnopolskim Programie ,,Uczymy Dzieci Programować”  pokazał, że nauka podstaw programowania jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, a przy tym nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej.

             

            ZREALIZOWANE ZADANIA:

            1. Kolorowe, piękne, pachnące – jesienne owoce i warzywa – zadanie wykonane z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially

            2. Miło Was widzieć – wracamy do przedszkola/szkoły – zadanie z matą do kodowania

            3. Ja, ty, my – tworzymy zakodowany kodeks – z użyciem Ozobota

            4. Moja miejscowość – z użyciem Ozobota

            5. Jesień w parku – z użyciem maty do kodowania

            6. Jesień w lesie – poznajemy grzyby – z użyciem  Ozobota

            7.  My się zimy nie boimy – algorytm jesiennych przetworów – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially

            8. Dbamy o nasze zdrowie – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially

            9. Kap, kap, kap… rytmy wstępem do pętli – z użyciem Maty do kodowania

            10. Polska moja ojczyzna – z użyciem Maty do kodowania

            11. Ubrania na zimowe dni – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially

            12. Przybądź święty Mikołaju – z użyciem Ozobota

            13. Zabawy bez zabawek, ozdoby choinkowe własnoręcznie wykonane- z użyciem Maty do kodowania

            14. Zakodowane święta – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially

            15. Coś się kończy, coś się zaczyna – z użyciem Maty do kodowania

             

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

            20.01.2022

            Dziś słoneczko jasno świeci, zima biała śpiewa.

            A w przedszkolu - przedszkolaczki składają życzenia.

            Wszystkim Babciom chcemy życzyć 

            - zdrowia, szczęścia, pomyślności,

            uśmiechu na co dzień i dużo miłości.

             

          • Wizyta Mikołaja

            17.12.2021

            W dniu 17 grudnia 2021r.  gościliśmy niecodziennych gości: Mikołaja, Mikołajkę i Śnieżynki, z którymi tańczyliśmy i śpiewaliśmy. 

            Goście zaprosili nas na Preludium Bożonarodzeniowe na Plac Bohaterów, które odbędzie się w dniach 17-19.12 br.

             

          • Narodowe Czytanie

            06.12.2021

            We wrześniu wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu.

            Lektura była wymagająca,ale okazało się,że niektóre fragmenty książki można było dostosować do możliwości dzieci.

            Otrzymaliśmy podziękowanie oraz prezent od Prezydenta Andrzeja Dudy.

          • Mikołajki

            06.12.2021

            Szóstego grudnia,  jak dobrze wiecie, 
            Święty Mikołaj chodzi po  świecie.🎅🎅🎅
            Odwiedza grzeczne dzieci, 👫👭🧑‍🤝‍🧑
            by zostawić im prezenty.🎁🎁🎁
            Odwiedził również nasze przedszkole - ależ było radości! 🤗🙂🤶🧑‍🎄🎅🤗🙂

          • Dzień Pluszowego Misia

            27.11.2021

            W dniu 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.

            Do przedszkola przyszedł niezwykły gość, nasz Miś Uszatek, który jak wszystkie inne pluszowe misie, obchodził swoje święto. 

            Dzieci zaśpiewały przedszkolny hymn o Misiu Uszatku, a następnie wysłuchały opowiadań o przedszkolnym bohaterze, kóre w towarzystwie pluszowych misiów przeczytałą pani dyrektor.

          • Dzień życzliwości

            21.11.2021

            **21 Listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości ❤ ❤ ❤ 

            To niezwykle ważne święto ❤ 

            Życzliwość to uśmiech, ciepłe spojrzenie, kilka drobnych słów, niewymuszona grzeczność... 

            **Jak być życzliwym?**

            Wystarczy kierować się zasadą: Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany ❤ ❤ ❤