• Czyste powietrze wokół nas

• 1. Zasięg i adresaci objęci programem:

a)    grupa „Pszczółki” - 5/6-latki

b)    grupa „Motylki” – 6/7-latki

2. Cele programu:

-       uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

-       wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu;

-       zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,

-       zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;

-       zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

3. Metody/formy realizacji programu:

-       pogadanki

-       spotkania z rodzicami (podczas  zebrań) - informacja dla rodziców  o założeniach programu i realizacji przez dzieci, list do rodziców

-       zajęcia warsztatowe dla dzieci

-       quizy,

-       metody aktywizujące

-       burza mózgów

-       gazetka

4. Opis form realizacji programu:

1)    Zajęcia I:

Podczas pierwszych zajęć realizacji dzieci wybrały się na wycieczkę po okolicy wokół naszego przedszkola. Zadaniem dzieci była wnikliwa obserwacja i  poszukiwanie źródeł dymu. W tym dniu przedszkolaki poznały dinozaura Dinka, słuchały piosenki o nim i kolorowały go.

2)    Zajęcia II:

Jak unikać dymu tytoniowego? Dzieci wysłuchały opowiadania w formie historyjki obrazkowej pt. „Krzyś”. Treść dotyczyła palenia papierosów przez osoby dorosłe w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Dzieci zastanawiały się jakie mogą być konsekwencje palenia papierosów przez osoby dorosłe,  próbowały uzasadnić swoje wypowiedzi.

3)    Zajęcia III:

Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające obiekty, z których wydobywa się dym. Rozmawiały na temat źródeł dymu w oparciu o wspólnie przygotowaną gazetkę oraz na temat spostrzeżeń z wycieczki –  szczególną uwagę zwróciły na dym papierosowy. Po przeprowadzonej rozmowie wykonywały plakaty nt. „Świat bez dymu”.

4)    Zajęcia IV:

Podczas zabaw z wykorzystaniem technik relaksacyjnych i opowiadaniu nauczycielki, dzieci „wdychały” czyste, pachnące powietrze na pięknie ukwieconej łące, którą sobie wyobraziły. Miną, gestem, kaszlem pokazały, jak się czują wdychając dym papierosowy, dym z komina, czy samochodu. Odpowiadały na pytania, które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy.

5)    Zajęcia V:

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną: „Czyste powietrze wokół nas”. Dzięki niej dowiedziały się o tym: Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?, poznały znak „zakazu palenia”, odszukiwały go w naszym przedszkolu (zakaz dotyczył zarówno zwykłych papierosów, jak i elektronicznych) i  zastanawiały się w  jakich jeszcze pomieszczeniach i obiektach mogą być umieszczane tego typu znaki. Dzieci wykonały tabliczki z zakazem palenia, które następnie zabrały do swoich domów.

6)    Po każdych zajęciach dzieci wykonywały prace plastyczne, które wywieszane były na korytarzu przedszkolnym dla rodziców i całej społeczności przedszkolnej.

5. Efekty osiągnięte podczas realizacji programu w placówce:

-       wzrost kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy przy dzieciach,

-       zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenie ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a szczególnie w profilaktyce antytytoniowej,

- zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci  w sytuacjach społecznych, w których narażone są na dym tytoniowy,

-       poszerzenie oferty programowej przedszkola,

-       satysfakcje nauczycieli z efektów prowadzonych działań.