Realizowane programy
Czyste powietrze wokół nas
1. Zasięg i adresaci objęci programem:
a) grupa „Pszczółki” - 5/6-latki
b) grupa „Motylki” – 6/7-latki
2. Cele programu:
- uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
3. Metody/formy realizacji programu:
- spotkania z rodzicami (podczas zebrań) - informacja dla rodziców o założeniach programu i realizacji przez dzieci, list do rodziców
- zajęcia warsztatowe dla dzieci
- quizy,
- metody aktywizujące
- burza mózgów
- gazetka
4. Opis form realizacji programu:
1) Zajęcia I:
Podczas pierwszych zajęć realizacji dzieci wybrały się na wycieczkę po okolicy wokół naszego przedszkola. Zadaniem dzieci była wnikliwa obserwacja i poszukiwanie źródeł dymu. W tym dniu przedszkolaki poznały dinozaura Dinka, słuchały piosenki o nim i kolorowały go.
2) Zajęcia II:
Jak unikać dymu tytoniowego? Dzieci wysłuchały opowiadania w formie historyjki obrazkowej pt. „Krzyś”. Treść dotyczyła palenia papierosów przez osoby dorosłe w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Dzieci zastanawiały się jakie mogą być konsekwencje palenia papierosów przez osoby dorosłe, próbowały uzasadnić swoje wypowiedzi.
3) Zajęcia III:
Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające obiekty, z których wydobywa się dym. Rozmawiały na temat źródeł dymu w oparciu o wspólnie przygotowaną gazetkę oraz na temat spostrzeżeń z wycieczki – szczególną uwagę zwróciły na dym papierosowy. Po przeprowadzonej rozmowie wykonywały plakaty nt. „Świat bez dymu”.
4) Zajęcia IV:
Podczas zabaw z wykorzystaniem technik relaksacyjnych i opowiadaniu nauczycielki, dzieci „wdychały” czyste, pachnące powietrze na pięknie ukwieconej łące, którą sobie wyobraziły. Miną, gestem, kaszlem pokazały, jak się czują wdychając dym papierosowy, dym z komina, czy samochodu. Odpowiadały na pytania, które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy.
5) Zajęcia V:
Dzieci obejrzały prezentację multimedialną: „Czyste powietrze wokół nas”. Dzięki niej dowiedziały się o tym: Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?, poznały znak „zakazu palenia”, odszukiwały go w naszym przedszkolu (zakaz dotyczył zarówno zwykłych papierosów, jak i elektronicznych) i zastanawiały się w jakich jeszcze pomieszczeniach i obiektach mogą być umieszczane tego typu znaki. Dzieci wykonały tabliczki z zakazem palenia, które następnie zabrały do swoich domów.
6) Po każdych zajęciach dzieci wykonywały prace plastyczne, które wywieszane były na korytarzu przedszkolnym dla rodziców i całej społeczności przedszkolnej.
5. Efekty osiągnięte podczas realizacji programu w placówce:
- wzrost kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy przy dzieciach,
- zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenie ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a szczególnie w profilaktyce antytytoniowej,
- zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone są na dym tytoniowy,
- poszerzenie oferty programowej przedszkola,
- satysfakcje nauczycieli z efektów prowadzonych działań.