Sześciolatki z grupy ,,Motylki” z Przedszkola Samorządowego nr 3 ,,Miś Uszatek” w Słubicach wraz ze swoją wychowawczynią p. Beatą Pazda uczestniczyły w VIII edycji Ogólnopolskiego Programu ,,Uczymy Dzieci Programować”.
W programie tym nauka kodowania traktowana jest jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego.
W propozycjach aktywności przygotowanych przez autorkę programu zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych.
Można kodować na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej... można kodować wyłącznie offline lub łącząc aktywności unplugged z pracą z wykorzystaniem robotów edukacyjnych i sprzętu komputerowego.
Zaproponowane przez organizatorów scenariusze sprawdzają się zarówno w przypadku edukacji realizowanej stacjonarnie, jak i zdalnie.
Z programem „Uczymy dzieci programować” nauka podstaw programowania jest dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą a dla nauczycieli, doskonałą okazją do poszerzenia kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi TiK w procesie dydaktycznym.
- Autorką programu jest Anna Świć (Kodowanie na dywanie)
- Orgranizatorem programu jest Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej, wsparcia udziela marka Edu-Sense
- Koordynatorami programu są Anna Świć, Rafał Mitkowski
Celem jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna) oraz nauka przez zabawę.
Cele operacyjne:
- Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
- Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
- Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro
- Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne
- Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
- Kształtowanie kompetencji kluczowych
- Przygotowanie do programowania blokowego
Korzyści dla dzieci:
- Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
- Kształtowanie kompetencji kluczowych
- Przygotowanie do programowania blokowego
Korzyści dla nauczycieli:
- Wykorzystywanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych
- Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych
- Podniesienie kwalifikacji nauczycieli poprzez proponowane im warsztaty online a także udostępniane materiały metodyczne
- Oswojenie lęków związanych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w pracy nauczyciela
Korzyści dla rodziców:
- Wsparcie rodziców w świadomym i odpowiedzialnym wprowadzaniu dzieci w cyfrowy świat
Korzyści dla placówek edukacyjnych:
- Wzbogacenie bazy placówek o materiały dydaktyczno - metodyczne
- Podniesienie prestiżu placówki
- Przebieg programu w naszej placówce
VIII edycja trwała od 01.09.2021 roku do 30.12.2021 roku. Dzieci realizowały zgodnie z harmonogramem programu zaproponowane zadania (z uwzględnieniem potrzeb i możliwości swoich własnych placówki.
Po zakończeniu VIII edycji programu nauczyciel otrzymał certyfikat, a dzieci otrzymały dyplomy. Program był realizowany w formie ścieżki podstawowej (nowe materiały udostępniane raz w tygodniu) oraz w formie ścieżki „kształtowanie kompetencji społecznych”.
Tematyka zajęć w ścieżce podstawowej wpisywała się w program realizowany w przedszkolu. W przygotowanych na potrzeby programu scenariuszach autorka uwzględniła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2021/2022. Każde zadanie udostępnione zostanie w formie 4 scenariuszy (uczestnik wybierał jeden, który był dla najbardziej odpowiedni). Pierwszy rodzaj scenariuszy, to aktywności offline, opracowane z wykorzystaniem maty „Kodowanie na dywanie”. Te scenariusze były zrealizowane również na bazie załączonych do nich materiałów dodatkowych. Drugi typ realizowanych scenariuszy, to scenariusze uwzględniające wykorzystanie TiK. Te scenariusze idealnie sprawdziły się też w przypadku edukacji zdalnej. Większość przygotowanych do nich materiałów opierała się na aplikacji genial.ly. Trzeci i czwarty rodzaj scenariuszy, to aktywności z wykorzystaniem robotów edukacyjnych.
Udział w Ogólnopolskim Programie ,,Uczymy Dzieci Programować” pokazał, że nauka podstaw programowania jest bardzo ważna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, a przy tym nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej.
ZREALIZOWANE ZADANIA:
1. Kolorowe, piękne, pachnące – jesienne owoce i warzywa – zadanie wykonane z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially
2. Miło Was widzieć – wracamy do przedszkola/szkoły – zadanie z matą do kodowania
3. Ja, ty, my – tworzymy zakodowany kodeks – z użyciem Ozobota
4. Moja miejscowość – z użyciem Ozobota
5. Jesień w parku – z użyciem maty do kodowania
6. Jesień w lesie – poznajemy grzyby – z użyciem Ozobota
7. My się zimy nie boimy – algorytm jesiennych przetworów – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially
8. Dbamy o nasze zdrowie – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially
9. Kap, kap, kap… rytmy wstępem do pętli – z użyciem Maty do kodowania
10. Polska moja ojczyzna – z użyciem Maty do kodowania
11. Ubrania na zimowe dni – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially
12. Przybądź święty Mikołaju – z użyciem Ozobota
13. Zabawy bez zabawek, ozdoby choinkowe własnoręcznie wykonane- z użyciem Maty do kodowania
14. Zakodowane święta – z użyciem tablicy interaktywnej i platformy Genially
15. Coś się kończy, coś się zaczyna – z użyciem Maty do kodowania