• Promocja zdrowia

• Jak wynika z definicji, przedszkole promujące zdrowie  tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
          • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
          • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

Czynimy starania, aby przedszkole należało do „Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie”.

Podczas realizacji programu Promocji Zdrowia staramy się  pokazać ludziom, że mogą zwiększyć kontrolę nad własnym zdrowiem i wpłynąć na jego poprawę.

Utożsamiamy się z hasłem „Nasze zdrowie w naszych rękach”– które  oznacza, że każdy z nas może, a nawet powinien podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.

Istotą Przedszkola Promującego Zdrowie jest całościowe  podejście do zdrowia.

Dlatego w swych działaniach skupiamy się nie tylko na aspekcie fizycznym, ale także na aspekcie: psychicznym, społecznym, duchownym. Ważnym elementem jest również atmosfera panująca w przedszkolu dlatego wspólnie troszczymy się o dobre relacje społeczne, wzajemnie zrozumienie i empatię, które w znaczący sposób wpływają na poprawę samopoczucia.

Przedszkole promujące zdrowie realizuje zadania określone w obowiązujących aktach prawnych i w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, a ponadto spełnia warunki określone w czterech standardach PPZ.

Standardy przedszkola promującego zdrowie

1.      Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.

2.         Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.

3.        Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w co­dziennym życiu zachowań prozdrowotnych.

4.      Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dziecka

W tym celu  systematyczne działania związane z  promocją zdrowia skupiają się przede wszystkim na:
          • przekazywaniu dzieciom spójnych i zrozumiałych dla nich informacji dotyczących zdrowia i zachowań
          z nim związanych,
          • pytaniu dzieci o zdanie i opinie w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą, i braniu ich pod uwagę,
          • powierzaniu dzieciom prostych zadań,
          • zachęcaniu dzieci do generowania pomysłów,
          • zachęcaniu dzieci do współpracy z rówieśnikami i dorosłymi oraz tworzyć warunki do tej współpracy.